You are here

Sa eshte GNU/Linux i perhapure ne Shqiperi

Sirius_Black's picture

Me intereson, sa eshte GNU/Linux i perhapure ne Shqiperi?


Perzemersisht,
Harry Potter

Sirius_Black's picture

A nuk pe din kurkush a cka?

Folni bre vllazni, se ky far forumi per qit sen u bo. A po bre i nderuemi admin :-)

Pesrshnetje prej,
Harry dora vet

[ Ky Mesazh është Modifikuar nga: Sirius_Black në datën 02-08-2003 13:34 ]

mil0t's picture

Po mundohna me e nxeh temen,
Ketu ne kosove Linux eshte i perharpur bajagi,edhe ka experta te ktuhit edhe ja kan fillu me bo distro i bazuar ne gentoo :)

E po me intereson me shqiperi sa eshte?

mil0t.

Anonim's picture

nuk e besoj se linux ubuntu eshte shum i perhapur ne shqiperi. ato qe e perdorin jan ato qe kan ndonje server te vetin ose thjesht per explorim. shqiperia eshte e pushtuar vetem nga windows & mac kurse linux nuk njihen fare(mendim personal). un jam nje fans i linux-it dhe them se sistemet e linux jane sistemet e se ardhmes. personalisht un nuk njoh asnjeri qe te perdor linux. i duket e kot ose e veshtir per ta perdorur. ky eshte mendimi im personal per linux-in ketu ne shqiperi...

Anonim's picture

Brezi i tanishem i informatikes po fillon te exploroje Linux ne pergjithesi, por sidomos pas futjes ne tema mesimore te informakes edhe oret ne labratore. Linux nuk eshte sistem qe i perket te ardhmes por nje sistem qe evoloi ne kohe sebashku me microsoft qe prej viteve 70. Kalimi me shpejt ne GUI ishte ajo qe solli microsoft ne avancime te fames, gjithashtu solli edhe mendimin e shumekujt se sistemet e tjera do te vinin drejt zhdukjes ndaj dhe nuk ia vlente te investoje kohe. Koha evoloi dhe linux i mbijetoi per mbi 15 vjet me sukses konkurrences duke u perhapur FREE si nje sistem rrebel. Po ashtu edhe UNIX prej nga vijne microsoft dhe linux mbijetoi. Meqenese shume menduan se nuk ia vlente te investohej ne kohe, edhe mbi trajnimet apo ofrimet e asistencat teknike thuajse nuk u zhvilluan fare. Pershkak se Microsoft i vendosi tarifat teper te larta, asistenca teknike do te kishte me teper fitime duke rekuperuar nje sistem qe kushton 300$ sesa nje free, por gjithashtu edhe sepse tarifat e microsoft ishin te larta njerezit filluan te vershojne drejt sistemeve free.

Duke qene se interneti ishte privilegj dhe se ne shqiperi dikur ekzistonte vetem opsioni dial-up, pamundshmeria e marrjes se paketave te Sistemit nga perdoruesit ishte praktikisht zero, prandaj kush e instaloi ne kompjuterin e tij e rikthehu ne sistemet e Microsoft shume shpejt. po ashtu edhe ata qe aplikuan BEOS etj.

Une jam nje prej atyre Anti-Microsoft, dhe kam disa vite qe perdor Linux - UBUNTU. Sebashku me te tjere kemi nje qender te vogel programimi dhe ofrojme asistence teknike per linux (por fatkeqesisht vetem ne Tirane).

arditdashaj@yahoo.com

albanianwizard's picture

Per fat te keq nuk eshte edhe aq i perhapur ne shqiperi por perdorues te tij ka, kjo gje eshte e sigurt.

Anonim's picture

Ne shqiperi nuk eshte dhe aq i perhapur un personalisht kam 3 vite qe e perdore dhe nuk e nderroj me asnje lloj sistemi tjeter jam munduar ta perhap dhe te jap informacion ne lidhje me kete sistem po derisa piraterija informatike te jete ne shgqiperi askush nuk do te provoje linux pasi genjehen mas windowsit te krakuar

Anonim's picture

Jemi 1 faqe ne fbook e quajtur Linux Al www.facebook.com/linux.al
e cila eshte krijuar nga une dhe 1 admin tjeter(te 2 te apassionuar pas linux) per te shperndare sa me shume kete super -OS ne shqiperi..
Ju ftoj ti hidhni 1 sy faqes, te merrni pjese dhe ndoshta te na ndihmoni ne punen tone.

Anonim's picture

Zorin os eshte sistemi linux i bere enkas per ata persona qe duan te perdorin linux per here te pare.
shume i thjeshte ne perdorim, mund te perdoret si windows 7, xp ose ubuntu gnome 2.
faqja zyrtare: http://zorin-os.com