You are here

OK instalova slackware

trip's picture

OK instalova slackware meqe degjova kaq shume qe flasin mire per kete distro...paska nje tool tip apt-get te debian,por me duket ca me i varfer.bera nje swaret --update dhe upgrade dhe perteriva paketat.por ne momentin qe doja te "perterij"(upgrade nuk di si mund te jte ne shqip)firefox me thote se nuk njeh nje pakete me kete emer :-? nderkohe qe ne ubuntu me apt-get pothuajse gjeje gjithshka...megjithate si paraqitje pare nuk duket keq... ;-) te shohim.pershendetje te gjitheve

Forume: 
x_files's picture

Une perdor slackware 10.1 dhe eshte i vetmi qe me ka zgjidhur shume probleme.Per punen e fikjes qe pret per butonin ta shtypesh ti ashtu e bejne pothuajse te gjithe linuxat.Nese ke probleme me skeden grafike ose monitorin(une nuk kam pasur probleme) ndoshta ke zgjedhur llojin e gabuar ne konfigurim gjate instalimit.Lexova edhe per problemin qe kur e fik kalon njehere ne character mode(me ekran te zi)nese e ben keshtu kur kalon me ekran te zi shtyp per ta fikur>shutdown -ah -t 0 nowose per ta ristartuar>shutdown -ar -t 0 nowku -a eshte Allow -r eshte restart -h eshte halt -t eshte koha ne sekonda(e bejme 0 qe te fiket direkt) now eshte ,nuk di ndonje arsye por di qe duhet ta shkruash.provoji dhe inshallah te ben pune.

trip's picture

Ok falemnderit per ndihmenProblemin e skedes e zgjidha.kishte nevoje per te zgjedhur skeden e duhur me ane te xorgconfig.Per punen e fikjes se komputerit,me sa lexova neper rrjet eshte fakti se slackware si default nuk lejon user normal te fike komputerin.Nuk mbaj mend se si zgjidhej,por nuk eshte e veshtire.Tani nuk kam shume kohe te merrem me keto gjera(ne pune me provime)keshtu qe kur ta zgjidh do tju shkruaj(po nuk e patet zgjidhur vete nderkohe,natyrisht)PershendetjeP.S.paskeni nderruar grafiken dhe strukturen e sit-it,nuk di,por me pelqente me shume e para...ndoshta duhet te mesohem.

laurenti's picture

Për çdo ankim apo propozim në lidhje me strukturën dhe përdorueshmërinë e sitit, përdorni këtë forum: Siti i AlbLinux.Mirëpritet gjithçka :-)

trip's picture

MirembremaOre,po mendodh dicka e cuditshme...Une kam slackware10.2 dhe nje komputer me winxp ne shtepi,xp lidhet me slackware me cross-cable per tu lidhur ne intenet.Pra,kam te nevojshme te bej konfigurimin e rrjetit adsl duke aktivizuar masquerade dhe firewall,kjo caktohet ne pppoe-setup kur te pyet se cfare lloj clienti je(0-pa firewall,1-me firewall por vetem dhe 2-me firewall dhe si getaway ne nje lan)pra me duhet te zgjedh pergjigjen 2.por, po bera keshtu,jam connected por nuk shkoj gjekundi...(kur jap pppoe-start lidhet por nuk shkoj asgjekundi!!)Bej pppoe-stop dhe bej prape pppoe-setup, nderroj knfigurimin, heq firewall dhe nuk lidhet me.Bej prape konfigurimin dhe kthehem si me pare,por prape nuk shkoj asgjekundi.!Ne disa vende kam lexuar se dashka bere nje "route del default" dhe "route add default ppp0" per ti treguar se ku te drejtohet per getaway(te pakten keshtu mendoj une perderisa flitet per "route")...bej keto dy comanda dhe fillon punon.Kthehem ne "pppoe-setup",bej prape konfigurimin me firewall dhe per lan(pra si ne fillim pergjigjem 2 kur me pyet) dhe prape e njejta gje nuk hkoj gjekundi...!!!Mendoj,do jete ajo gjeja e route..., prape marifetin me "route del default"... etj por prape nuk shkoj gjekundi...!!!Ketu filloj dhe acarohem pak...:-

laurenti's picture

Atëhere, nuk e di nëse e kam kuptuar mirë skemën:

  • Kompjuteri 1 -> Slack 10.2
  • Kompjuteri 2 -> Win XP

Kompjuteri 1 (gjithmonë nëse e kuptova mirë) ka dy skeda rrjeti:eth0 -> lidhur me modemin ADSL;eth1 -> lidhur me Kompjuterin e dytë.Më konfermon situatën e mësipërme?

trip's picture

MiremengjesKe te drejte,nuk jam shume i qarte(pas 10-ra tentative me humbi ca durimi:))Po ashtu eshte skema.Pra eth0 lidhet em modem alice gate(pirelli) dhe eth1 lidhet me xp dhe ka ip=192.168.0.1(ndersa xp ka 192.168.0.2)xp dhe slack shihen sepse bej ping dhe eshte ok.Gjithe problemi duhet te jete diku tek "rruga"(route)qe ndjek slackware per ne internet,qe eshte gjithmone ndryshe besoj une...!

laurenti's picture

Në rregull,ja si mund/provo të veprosh:Komandat jepen me të drejtat e root1- modprobe pppoe 2- pppoe-setupKonfiguro lidhjen (provo pa firewall)3- pppoe-startMbasi të japë "Connected!" ndrysho route4- /sbin/route del default/sbin/route add default dev ppp05- ifconfigDhe kontrollo mesazhin6- Kontrollo që ke në rregull DNS: 212.216.112.112 212.216.172.627- Provo të dalësh në internet me Slack... gjithçka në rregull?Nëse po, mund të vazhdosh duke instaluar... http://www.shorewall.net/ :-)

trip's picture

PO pse me duhet te karikoj modulin e pppoe?normalisht duhet te jete i karikuar pasi pppoe-setup funksionon(me hope por funksionon)Megjithate do filloj te provoj...P.S:ne nje post te alblinux (siti i vjeter) patet shkrojtur nje script mbi pppoe dhe iptables.Ky skript ishte per tu perdorur mbi kanotix,e perdora per slackware dhe me thote se ip_tables no such file or folder...!

Anonim's picture

OK interneti punon.Ky sharewall qenka ca i veshtire per tu knfiguruar nga nje njeri si puna ime qe merr vesh pak nga rrjetet.Do provoj dicka me userfriendly...

trip's picture

OK lidhja punon(interneti)Tani skarikova shorewall,por dashka lexuar shume manuale perpara se te di ta prdor...:)Skarikova guarddog...si ju duket?Nuk e kam konfiguruar akoma por jam duke lexuar manualin...falemnderit per keshillat

Faqet