You are here

Gnome vs KDE

Elysium444's picture

para nje jave kalova ne KDE mbas shum e shum kohesh duke punuar ne Gnome. Dhe ajo qe arrita si konkluzion eshte qe Gnome+beryl nuk krahasohen fare me kde. Gnome harxhon shume pak procesor dhe eshte praktik ka me shum mundesi modifikimi sesa KDE duke perjashtuar avantzhet e KDE per "multiple wallpaper" qe eshte dicka e mire. Gjithsesi akom skam provuar KDE me beryl por besoj se do kthehem ne GNOME edhe per shume kohe ne vazhdim...

P.S. Nqs dini ndonje avantazh te vecante qe ka KDE dhe Gnome nuk e ka, Ju lutem shkruani nje koment.

-Elysium444

Komente

altiX's picture

Unë jam prej fillimit me GNOME (Ubuntu 4.10). Tash prapë me GNOME në Debian Etch dhe Debian Sid. Me siguri edhe më tutje do të jem me GNOME!

AlbtuX

Elysium444's picture

Si eshte kalimi nga Ubuntu ne Debian? A eshte Debian me Stabel?

Sepse shof qe ubuntu ka bugs dhe nuk eshte shum stabel, por kam kohe me ubuntun dhe skam pasur kohe te instaloj debian ngaqe e kam modifikuar shum ubuntun dhe do me harxhohej shum kohe ti beja nga fillimi ne Debian. Po shpresoj ta instaloj sa me shpejt sepse kam lexuar qe Debian eshte shum i qendrushem. Ne fakt nje version i vjeter qe nuk kam pasur mundesine ta perdor per shum kohe, ma vertetoi qe eshte stable dhe i thjesht.

-Elysium444

altiX's picture

Për nevojat e përditshme e përdor Debian Etch. Është shumë stabël.
...Debian Sid(jo stabël) dhe Ubuntu 7.04, i kam në ndarje(particione) tjera në të njëjtën PC.

altiX

Anonim's picture

pershendetje. une tani jam me kubuntu 7.04 dhe te them te drejten KDE e trash pak pc megjithate te them te drejten une i kam te dyja
por perdor me shpesh KDE. nuk e di por me terheq me teper. Gnome me duket si me femijnor. Sa per debian kam provuar Etch dhe konfirmoj ato qe thote altiX qe eshte shume stabel.

Anonim's picture

Pershendetje,
une vazhdoj te perdor gnome me duket shum praktike ne perdorim dhe jam mesuar tashme edhe pse kam filluar me kde te eksploroj linuxin, kam provuar dhe xfce, wm dhe disa te tjere, gnome me esht dukur me i thjeshti dhe praktik per tu perdorur. Gjithashtu enlightenment me ka jashtezakonisht shum, sidomos mbasi provova elive 0.5.

si mund te kesh dy linux os ne nje HD? mbasi direktoria fillestare eshte "/" dhe particionet jane ne ket direktori... gjithcka nje skedar apo jo? kam provuar dikur te instaloja dy linux os njekohesisht dhe nuk ja dola dot. por mesa duket duhet te kem qene shum fillestar.

faleminderit per komentet!

-elysium444

Anonim's picture

nuk eshte e veshtire te kesh dy ne nje HD. Une po bej prova dhe kam arritur tani ne 8 os ne nje HD. Me sakte ne HD e laptopit qe eshte 120 GB. Gjeja me e mire qe mund te besh eshte te instalosh te parin ubuntu (te pakten une e kam bere keshtu) dhe ne momentin e instalimit ti krijon sa partitions te duash. Ben swap dhe root ndersa te tjerat i ben extended dhe te krijohen sda1 , sda2 , sda3 e keshtu me rradhe. Pastaj cdo instalim qe ben e ben me fdisk duke ndare ato partitions qe ke ne te tjera per secilin sistem. Ajo qe dua te them eshte qe sda1 do te kete swap dhe root te ubuntu , sda2 do te kete swap dhe root per suse pershembull e keshtu me rradhe. Thjesht kur te instalosh te gjithe te tjeret mos instalo boot loader por mbaj grub qe ka vete ubuntu default. Per cdo problem shton "new line" ne grub nese duhet ndonje option me teper. Mos harro bej cdo instalim ne "verbose mode" dhe ke mundesine te shikosh output per cdo problem qe mund te te dali. Ja kalofsh mire. Ermali

Anonim's picture

Dhe un si gjith pinguinat, i kam provuar pothuajse te gjithe DM-te dhe WM-te, duke filluar nga fluxbox, pekwm, gnome, kde, e17, etj.e
Nese do kisha kufizime ne memorje zgjedhja ime do ishte fluxbox. Mund ta perdoresh fluxbox pa pasur nevoje te ngresh duart nga tastjera saj shortcut-eve e shum e shum lehtesive te tjera qe te jep, dhe e gjith kjo duke ecur normalisht e pa ngarkime [mundesite per konfigurime jane te pafunda].

Nese sdo kisha kufzikme ne memorje gjith dilema do ishte Kde vs Gnome, po un do zgjidhja Gnome. Kam punuar qe nga fillimi, dhe e di mire qe s'do me zhgenjente. Plus ha me pak memorje se KDE.

--eni