You are here

Probleme në instalimin e Linux-it?

Administratori's picture

Po e hap unë këtë forum duke ju ftuar të përshkruani vështirësitë e ndeshura gjatë instalimit të një shpërndarje....dhe mos më thoni që nuk ekzistojnë problemet ))

Forume: 
Static-Y's picture

Mirdita...
Me ju thene te drejten me ra ne dore nje versioni i fundit i RH 7.3 por vetem 2 cd e para.Pasi bera ndarjen e harddiskut ne dy pjese instalova RH (jo te gjithe opsionet sepse me mungonte nje cd).Heren e pare per shkak te gabimit tim, une e instalova RH mbi MBR dhe jo ne hda2, keshtu qe nuk me hapte Windows.Pasi i bera dhe nje here formatimin e harddiskut e intalova Windows 2000 dhe pastaj instalova RH ne hda2, por edhe kete here nuk me pyeste, se ne cilin sistem operativ doja te punoja, dhe sa here ndizja PC me futej automatikisht ne LInux.
Ku qendron problemi ???

Paqe

Static-Y's picture

Pershendetje ...

Anonim...ne rradhe te pare faleminderit per interesimin.Se dyti. Une kete rruge e kam provuar aq shume sa me ka ardhur ne maje te hundes.Pasi kam bere particionin e linux(programi qe kam perdorur quhet Partition Magic)...fus cd e RH dhe i jap autoboot.Deri ketu ne rregull.Pasi zgjedh opsionet arrij deri tek bootloader dhe aty me thote se cilen bootloader do te perdoresh (LILO ose GRUB) ose mos zgjidh fare bootloader.Une e zgjodhe ne fillim GRUB dhe instalimin e bera tek particioni i linux (hda2).Filloi instalimi dhe gjithcka shkoi ne rregull.Ne fund me pyeti edhe per disketen e boot-it...keshtu qe bera dhe nje diskete boot-i.Mbasi sistemi ristartohet atehere mua me futet automatikisht ne Windows 2000 (qe normalisht nga ajo qe me kane thene, direkt kur ndez PC, sistemi duhet te te pyesi se me cilin OS do te punosh).Mbasi e ristartoj perseri fus disketen e boot-it qe te hap linux dhe ajo me thote "Boot failed". E kam provuar edhe me diskete tjeter,sepse fajin ja ngjita disketes por asgje.
Ne nje version tjeter kam zgjedhur LILO si bootloader, kurse heren e fundit e bera po bootloader fare dhe po te njejten gje me nxirrte.Ne fillim futet automatikisht ne Windows, dhe kur i fut disketen me thote "Boot Failed".

Ndoshta problemi mund te jete edhe tek Cd sepse ato jane dy cd qe i bleva me nje reviste.Nga ajo qe pashe gjate instalimit te Linux, RH ka 3 Cd por mua vetem 2 me dhane...dhe keshtu opsionet qe vura ishin jo te plota ( zgjodha KDE si desktop dhe Games).

Shpresoj qe te gjej nje zgjidhje...
Gjithe te mirat...

Paqe ...

Administratori's picture

Pershendetje Static-Y,

te them te drejten nuk kam provuar te kryej instalimin e RH 7.3 me 2 CD...(kam kryer disa instalime me RH 7.3 standart me 3 CD) dhe asnje nga instalimet nuk ka dhene probleme. Nga leximi i posteve ne ML te ndryshme ka edhe te tjere qe kane pasur probleme gjate instalimit me 2 CD. Pergjigja qe u eshte dhene ka qene e njejta: perse 2 CD dhe jo 3? Une nuk dua te kryej te njejten pyetje, por n.q.s. ke probleme ne gjetjen e RH standart (3cd) ju a dergoj une. Nderkohe, perse nuk provon te instalosh nje shperndarje tjeter (sigurisht te plote), si p.sh. Mandrake apo debian?

Static-Y's picture

Pershendetje...

Ne te vertete edhe une dyshoja shume tek Cd. Ne te vertete kur e instaloja RH me jepeshin opsionet per te instaluar GNOME,KDE,GAMES dhe TOOLKIT apo dicka e tille, dhe une isha i detyruar te zgjidhja vete KDE(ose GNOME) dhe lojrat sepse te tjerat nuk mi instalonte te gjitha dhe e nderpriste instalimin tek 3 paketat e fundit (dmth kerkonte CD e 3).
Megjithate do t´ju isha shume mirnjohes nqs me dergoni nje kopje te RH 7.3 ose SUSE 8.0 (megjithese kam degjuar se kjo e fundit eshte me leke), por problemi qendron se une nuk jam ne Shqiperi por ne Itali...megjithate ne daten 28 korrik deri ne fund te gushtit jam ne Tirane.Nqs do te ishit i disponueshem te me ndihmonit do t´ju isha shume falenderues.
Adresa ime e e-mail eshte : ekormaku@yahoo.com
Po ashtu mund te me leni edhe adresen tuaj te e-mailit qe te mund t´ju kontaktoj.

Per sa i perket Linux Debian nuk di cfare te te them por per Linux Mandrake nuk ma kane keshilluar.Megjithate edhe sikur te doja nuk kam ku ti gjej si software, prandaj ndihma juaj do te ishte shume e vlefshme per mua.

Paqe...

Static-Y's picture

Pershendetje...
U bera kohe pa e vizituar faqen tuaj.Ne nje nga shkrimet e meparshme kerkova qe te me gjenin nje shperndarje full te Red Hat 7.3 (3 cd) dhe Administratori me doli garant.I lutem edhe nje here nqs eshte e vlefshme akoma oferta te me dergoje nje shperndarje te Red Hat 7.3 te plote (3 cd).Neper revista nuk kam gjetur shperndarje te mira te Red Hatit.
Keshtu ( Administrotor) nqs oferta eshte akoma e vlefshme me shkruaj dicka ketu ne forum qe t´ju dergoj adresen si dhe hakun qe ju takon.

Paqe...

Static-Y

Administratori's picture

Përshëndetje Static-Y,

ke të drejtë, por kam qenë shumë i zënë
Më rishkruaj adresën (dhe emrin e plotë) në një mesazh privat sot, që nesër në mëngjes t´ju a nis me postë.

Sa për hakun: ne nuk merremi me shitje CD, shumë-shumë shkëmbejmë CD. Pra, ose dërgoni CD bosh, ose vlerën përkatëse të CD bosh. Për çfarëdo shpërndarje dhe versioni Linux. N.q.s. dikush dëshiron të kontribojë me diçka më shumë, është i mirëpritur.

Sidoqoftë, ty nuk do të të kushtojë asgjë kësaj here

Static-Y's picture

Pershendetje...
Ne rradhe te pare ju falenderoj qe me derguat Red Hatin.Doja t´ju kerkoja nje nder... Pasi mora 3 Cd e REd Hat 7.3 ndava hd ne nje particion tjeter me ane te Partition Magic.Particionit te ri i instalova si file ext2 per linux. keshtu pasi gjithcka shkoi ne rregull se bashku edhe me instalimin...kur i jepja restart kompjuterit...ai me futej automatikisht ne Windows.E provova ta hap me ane te disketes se sistemit qe krijova gjate instalimit te Linuxit por me thoshte " Boot Failed".Nqs di ndonje menyre se si mund te futem edhe ne linux ju lutem me thoni....Tek file "read me" i Partition Magic" lexova se programi Boot Magic mund te me hynte ne pune...
Ma do mendja qe do te kem bere ndonje gabim gjate instalimit te LILO ndoshta ne ndonje vend qe nuk duhet por une LInux e isntalova tek hda6(particioni qe krijova per linuxin)
Gjithashtu ma pershkruani instalimin ne faza keshtu qe ti ndjek gjate instalimit te RH ne shtepi...Nqs e dini ku qendron problemi rreth kesaj eshte i lutur te me ndihmoje....

Paqe...

Static - Y

Administratori's picture

Pershendetje Static-Y,

N.q.s. ke mundesi jep me teper informacione mbi llojin e instalimit qe ke kryer: çfare instalimi ke kryer per windows dhe çfare versioni te winz perdor, ne sa pjese e ke ndare HD tuaj (primare dhe llogjik), ku e instalove RH dhe çfare klese instalimi perdore dhe se fundi lilo e e instalove ne "/" apo ne ndonje particion tjeter.
Gjithashtu, mesazhet qe dalin gjate fazes se boot: boot . , apo boot.., apo boot... (te gjitha pikat mbas fjales boot tregojne nje faze te caktuar te nisjes se sistemit). Mund te jete edhe thjesht qe ke perdorur nje diskete me difekt qe nuk arrin te lexohet mire.

Gjithashtu, idea e boot magic eshte e mire: instaloje dhe automatikisht ne menu-ne e nisjes se boot magic do te gjesh edhe RedHat te njohur si "linux" nga boot magic. N.q.s. edhe atehere nuk arrin te nisesh RH, do te thote qe nuk ke kryer nje instalim korrekt.
Persa i takon procedures se instalimit, tek seksionet speciale te ketij siti kam shkruar nje udhezues te plote mbi instalimin e RH 6.x.: si koncept eshte akoma i vlefshem ne 100% (Versionet e rinj te RH kane vetem permiresuar proceduren e instalimit (duke shtuar tools grafike per ndarjen e diskut) dhe kane rritur numrin e periferikeve te njohur automatikisht.
Sidoqofte, mund te riperseritesh instalimin duke i kushtuar pak me teper vemendje mesazheve te sistemit, dhe gjate zgjedhjes se root (/) zgjidh si filesystem ext3.

Static-Y's picture

Pershendetje ...

do ta permbledh me aq sa e mbaj mend instalimin e RH.Ne fillim e ndava hd ne dy pjese me Partition Magic.Krijova nje particion te dyte si ´logical´.Me pas i thashe se do e perdor si OP kete particion keshtu dhe konkretisht Linux keshtu qe me zgjodhi si file system ext2.Mbas kesaj me sugjeroi qe te perdor edhe nje particion tjeter per ´swap´ keshtu qe e krijova dhe nje particion tjeter per ´swap´ megjithese nuk e mora vesh se per cfare duhet.Edhe kete particion e bera ´logical´.Me pas futa diskun e instalimit te linuxit dhe filloi procedura.Kur me pyeti se ne cilin particion doja te instaloja Linuxin e zgjodha me maus tek hda6 qe i perkiste particionit te linuxit (kete zgjedhje e bera me mouse).Kur i dhashe ok me tha se nuk mund ta besh kete gje dhe keshtu qe shkova tek ´edit´ dhe i thashe ta instalonte me ´mount point /´ dhe me ´ext2´ plus qe ti bente dhe nje formatim particionit te Linuxit.Gjithashtu perdora edhe LILO dhe nuk e instalova tek MBR por tek hda perkatese... te pakten une keshtu e bera por a e kom bo mire apo jo se di.Me pas sistemi me tha se ka mundesi qe te kesh probleme ne hapjen e sistemeve operative keshtu qe ben mire qe te krijosh nje diskete sistemi.Dhe ne fakt kjo ndodhi, por edhe pse une e bera disketen e sistemit prape mua me futet ne Windows.Mundesia e nje diskete te prishur nuk me duket sepse e kam provuar edhe me diskteta te tjera dhe jo vetem me nje diskete.Keshtu qe nuk e di se cfare duhet te bej... Edhe nje here...ju lutem me ndihmoni.Une po kontrolloj edhe nje here per ate ndihmen qe keni dhene ju per instalimin e RH 6.x dhe te shof.

Me cfare me thane disa shoke eshte se duhet qe particionin qe krijova ti bej ´primary´ keshtu qe ekzekutohen automatikisht duke i modifikuar tek opsioni PQBoot i Partition Magic.Por duhet te konfiguroja edhe LILO duke i thene qe te njofi edhe si OS Windows 2000 ( Kete version kam te instaluar)

Pershendtje dhe faleminderit per kohen qe veni ne dispozicion...

Paqe...

Static-Y

inb001's picture

Te falemnderoj shume vellai, me ke ndihmuar shume!
te pershendes...(nga Bullgaria, ku studioj www.aubg.bg)

Iliri

Faqet